Slovenskú základnú kolu, materskú kolu a kolégium v Sarvai navtívili odborníci z Budapeti s aktuálnou témou: Bezpečnos pouívania internetu. Prednáka sa uskutočnila na návrh pani učitežky Csilly Dányiovej.
Riaditežka koly, Zuzana Medveďová privítala Dr.Andrása Kisa, Dr.Gábora Patakaiho a Annu Egerszegiovú.
Na celom svete u viac ako v sto krajinách prebieha Medzinárodný deň bezpečnejieho internetu.
Pri pohžade na tatistiku vysvitlo, e Facebook pouíva viac ako 67% pouívatežov v porovnaní s Twitterom, ktorý pouíva len16% pouívatežov.
Prednáka bola určená iakom starím ako desa rokov. Mladí zanietenci predstavili svoj program v týle, ktorý zodpovedal iakom danej vekovej kategórie. Vtipne ich oboznámili s faktom, e čo sa raz dostane na internet, tak to tam aj zostane. Internet pouívame u viac ako dvadsa rokov. Otázkou vak je: Je osoný, alebo v sebe skrýva aj pramene nebezpečenstva? Záleí len na nás, pouívatežoch, ako ho pouívame. Nielen iaci, učitelia, ale hlavne rodičia ete nie sú v tomto smere dostatočne informovaní. Veď keď vidia rodičia fotku svojho dieaa, niekedy ich aj pochvália, napriek tomu, e nie je isté, či danú fotku niekto aj neskôr nezneuije. Veď poznáme problémy fotografií produkovaných prostrednícvom zrkadla. Hlavne pubertiaci sú citliví, najmä ak sa ich profilu niekto posmieva. Kadé tvrté diea trpí kybernetickou ikanou.
koda len, e v súčasnosti je menej času na vzájomné stretnutia, pokecanie si , okamiky, keď si navzájom žudia úprimne pomáhajú, poradia sa, získajú nových priatežov.
Pripomenuli deom aj známy prípad Amandy Todd, ktorá sa pokúala utiec z miesta na internete, kde ju začali ostro hodnotipre nahrávku z webovej kamery. Nechcela sa podeli s nikým, a predsa sa jej záber ocitol na internete! Cítila sa sama a jej prípad skončil tragicky. Uvedených bolo viac prípadov, nad ktorými sa kadý zamyslel. Prítomným sa odborníci snaili takýmito informáciami da na vedomie, aby svoje presné údaje, rôzne profily nedávali na internet.
Na druhej strane vak internet je zdrojom najnovích informácií, bleskovej korenpodencie. Dnes si u nevieme predstavi ná deň bez netu. Bohuiaž, sú u aj takí iaci, ktorí veža hodín strávia pri počítači, čo môe by nebezpečné.
Keďe tento program podporuje aj Ministerstvo spravodlivosti, pani riaditežka Zuzana Medveďová vyslovila v tejto súvislosti mylienku: Neúplna je tá kola, ktorá nevychováva.
Po prednáke budú pouívatelia internetu určite viac opatrnejí. To, e internet nezabúda, budú ma vdy pred očami.
Na záver prednáky dostali hostia malé darčeky, ktoré zhotovili iaci naej koly vlastnými rukami.
Text,foto: Zlatica Lisková
Az internet nem felejt!
A világ száz országában, minden év második hónapjának 2. hetében, annak is a második napján van a Biztonságos Internet Nemzetközi Napja. Ezért Dr. Kis András, Dr. Pataki Gábor és Egerszegi Anna, azaz ahogyan Medvegy Pálné igazgatónő nevezte őket köszöntőjében, az aranycsapat látogatott el Szarvasra a Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium diákjaihoz, hogy az internetezés veszélyeire hívják fel a figyelmet.
A március végéig tartó kampány során az utazó csapat főleg középiskolákba látogat el, hogy ott a világháló használatának nem csak az előnyeire, de a veszélyeire is ráirányítsák a figyelmet. A szlovák iskola valamennyi tíz évesnél idősebb tanulója részt vett az előadáson, ahol érthető nyelvezettel, humorosan, minden kérdésre kiterjedően, a tinikhez közelálló témákon keresztül ismertették számukra, hogy ami egyszer felkerül az internetre, az bizony ott is marad. 20 éve használjuk, mondhatjuk most már, hogy éjjel-nappal a netet. Az internet jó? Tesszük fel a kérdést mindannyian. Olykor a kollégák, olykor a tanulók, olykor pedig a szülők felé címezve a kérdést. Ismert jelenségek a tükör előtt fényképeket készítő tinik, cset, azonnali hozzászólások, álprofil. Ugyanakkor állandó, naprakész információ forrás, villámgyors levelezés, óriási tárhelyek. Rajtunk, felhasználókon múlik, hogy tudjuk-e jól és hasznosan alkalmazni a technikai fejlődés 21.századi vívmányait.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium támogatásával megvalósult program hangsúlyozta az igazgatónő által megosztott eötvösi gondolatokat: Csonka iskola az, amelyik nem nevel. Ez a nevelés már 21. századi módon, az éteren és a virtuális világon keresztül is kell, hogy történjen. Az ország első általános iskolájaként ébredt rá erre a szarvasi szlovák és tett ily módon diákjai netes kultúrájának finomabbra csiszolásáért, melyre hivatalosak voltak a tanulók szülei is.
Az élet egyéb közösségi színterein, ahol a találkozások ténylegesek, valós barátságok alakulhatnak ki, ahol meghallgatják egymást az emberek, ahol tényleges segítséget kaphatnak egymástól már kiírták: Nincs wifi, beszélgessetek!
Az sem mindegy, hogy a közösségi oldalakon közzétett, esetleg szerkesztett képek láttán vele, vagy rajta nevetünk. Minden negyedik gyermeket ért már internetes zaklatás. Felelevenítették Amanda Todd esetét, aki megpróbált elmenekülni onnan, ahol elkezdték őt cikizni egy webkamerás felvétel miatt, amit nem akart megosztani mindenkivel, de mégis felkerült a világhálóra.
Nemcsak a fiatalok figyelmét kell felhívni rá, hogy az internet veszélyes, a szülőkét is ugyanilyen fontos, mert sokszor fogalmuk sincs, hogy a gyermekeik hogyan élik a mindennapi életüket a közösségi oldalakon, mi mindent árulnak el magukról.
A szülőknek, tanároknak és legfőképpen a diákoknak szóló programtól azt várják, hogy a diákok információt kapjanak arról: az ő adataikkal is vissza lehet élni. Talán egy picit óvatosabban vagy tudatosabban használják majd az internetet, kontrollálni fogják a tetteket, mert megtörtént eseteken keresztül görbe tükröt tartott az új netes kultúrájuk elé az előadás. Annyi bizonyos, hogy a szlovák iskola internetezői megbizonyosodhattak róla, hogy az internet nem felejt!
- Maya -
|