Rákóczi nyomában a Felvidéken
A Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium 7. évfolyamának 43 tanulója négy pedagógussal 2023.április 18-tól 21-ig egy felejthetetlen kiránduláson vett részt a Felvidéken.
Iskolánk a tavalyi tanévben sikeresen pályázott a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett Határtalanul! pályázatra. A program célja, hogy diákjaink személyes élmények által ismerjék meg II. Rákóczi Ferencnek, történelmünk meghatározó személyiségének életét, az utazás során felkeressék történelmünk meghatározó alakjához kapcsolódó emlékhelyeket.
A négynapos utazás költségeit (szállás, teljes ellátás, útiköltség, idegenvezető, belépők, biztosítás) önrésszel kiegészítve a pályázati úton elnyert 3.623.600.- forint biztosította.
Az utazás első állomása II. Rákóczi Ferenc szülőhelye, Borsi volt. Itt látogatást tettünk a Rákóczi-várban, megtekintettük a fejedelem életét bemutató kiállítást. Majd Tőketerebesen, az Andrássy család kastélyába látogattunk, ahol megismerhettük a nemesi család történetét. Hangulatos tavaszi sétát tettünk a kastélyt körülvevő parkban, ahol megtekintettük Gróf Andrássy Gyula neogótikus stílusban emelt mauzóleumát, és a Paricsi vár festői romjait.
A második napon élményekben gazdag utazást tettünk a Magas-Tátrában. Ótátrafüredről, a Magas-Tátra legnagyobb és legrégibb üdülőtelepüléséről a tátrai siklóvasúttal a tarajka turistaközponthoz érkeztünk. Innen gyalogtúrát tettünk a csodálatos Tar-pataki vízesésekhez, melyek Csontváryt is megihlették. A magashegység hóval várt minket, a tavaszból a télbe csöppentünk!  A hógolyózás a gyalogtúrán, a havas táj felejthetetlen élményt nyújtott a gyerekeknek. A túra után a befagyott Csorba-tóhoz utaztunk.
A harmadik napon Bártfára érkeztünk, majd Bártfafürdőn, a skanzenben a környék sokszínű népi építészetét ismerhettük meg. A következő állomás a nagy történelmi múlttal büszkélkedő Eperjes volt. Itt megcsodálhattuk a város történelmi főterét, a Rákóczi-házat és a gótikus Szent Miklós székesegyházat. Majd Petőfi Sándorra, Tompa Mihályra és Kerényi Frigyesre emlékeztünk Kerényi Frigyes eperjesi házánál, ahol maga Petőfi is boldog heteket töltött.
Az utolsó nap úti célja a Hernád partján fekvő Kassa volt. Itt látogatást tettünk a Rodostó házban, ahol a kuruc kort megidéző dalokkal és szemelvényekkel tisztelegtünk a fejedelem emléke előtt. A város főterén megcsodáltuk a gótikus Szent Erzsébet dómot, melynek kriptájában megkoszorúztuk II. Rákóczi fejedelem sírját. Majd kellemes városnéző sétával búcsúztunk a hangulatos várostól.
Az esti órákban, fáradtan, de élményekben gazdagon érkeztünk haza Szarvasra.
Szarvas, 2023.április 22.
A kirándulás résztvevői